We are among the reputed organizations, highly engaged in offering an optimum quality range of Automatic Flour Mill. This flour mill is available in various specifications as per the demands of our precious clients. The offered flour mill is highly acknowledged by our clients for its excellent performance and low maintenance features. The provided flour mill is precisely manufactured by our adept professionals using the modern technology. Further, this flour mill can be availed by our clients at affordable price.
Features
Product details
| Model Number | V101 PLATINUM |
| Capacity | 8-15 Kg/Hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Motor Power | 1 HP |
| Material of Construction(Contact) | Stainless Steel |
| Power Consumption | 1.4 Kwh |
| Weight | 40 kg |
| Voltage | 240 V |
| Motor Speed | 2800 Rpm |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Aatomize |
| Usage/Application | Domestic |





Price:
Price 130000.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Capacity : 4060 Kg/hr
Dimension (L*W*H) : 36*19*49.5 Inch (in)
Automatic : Yes
Product Type : Animal feed machine
Price 406000.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Capacity : 120160 Kg/hr
Dimension (L*W*H) : 68*25*53 Inch (in)
Automatic : Yes
Product Type : Cattle Feed Mill
Price 78000.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Capacity : 2540 Kg/hr
Dimension (L*W*H) : 32*17*46 Inch (in)
Automatic : Yes
Product Type : Animal feed mill
Price 28290.0 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Capacity : 1015 kg/hr Kg/hr
Dimension (L*W*H) : 13" X 22" x 36" Inch (in)
Automatic : Yes
Product Type : Domestic Flour Mill