We provide the premium grade 1HP deluxe gravy machine at reasonable price. Making gravies is a simple task but not on commercial basis. The commercial kitchenettes need the modern equipment for simplifying the work and speeding the tasks. This gravy machine, manufactured with stainless steel is installed in the catering services, restaurants, dhabas etc. The 1HP deluxe gravy machine will get you more profits and enhance the productivity. The machine prepares the gravy of onion, chilies, tomatoes, garlics, ginger pieces etc.
Product details
| Material | SS |
| Motor Speed | 2880 Rpm |
| Brand | Aatomize |
| Size | 125x75 mm (LxW) |
| Color | Silver |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Motor Power | 1 HP |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power | Electric |
| Weight | 20 Kg |
| Voltage | 240 V |
| Model Name/Number | DG101 |
| Capacity | 10 To 15 Kg Per Hour |

Price:
Price 162000.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Installation Type : Free Stand
Automation Grade : Fully Automatic
Automatic : Yes
General Use : Coffee Beans Roasting
Price 594000.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Installation Type : Free Stand
Automation Grade : Fully Automatic
Automatic : Yes
General Use : Coffee Beans Roasting
Price 742878.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Installation Type : Free Stand
Automation Grade : Semi Automatic
Automatic : Yes
General Use : Coffee Beans Roasting
Price 958986.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Installation Type : Free Stand
Automation Grade : Fully Automatic
Automatic : Yes
General Use : Coffee Beans Roasting