The provided Atta Chakki Machine is used for grinding wheat grains, pulses and whole spices to obtain their powder form. This system can be availed in 1 hp, 3 hp, 2 hp, and other design-based choices. Weight, dimension and power requirement of our mill vary as per their design. Minimal power requirement, accessibility in automatic and semi-automatic operating modes and long working life are the remarkable features of our 1hp Flourmill Lite Wood T101
Specification of Atta Chakki Machine
| Material of Construction(Contact) | Stainless Steel |
| Operation Mode | Automatic |
| Type | Box type Flour Mill |
| Weight | 45 KG |
| Voltage | 240 V |
| Motor Power | 1 HP |
| Model Number | S101 |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Aatomize |
| Capacity | 5-10 Kg/hr |
| Power Consumption | 0.75 Units/Hr |
Product details
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Aatomize |
| Voltage | 240 V |
| Motor Power | 1 Hp |
| Capacity | 5-10 kg/hr |
| Certification | CE,ISI,ISO |
| Cleaning System | Automatic Cleaning |
| Color | Brown |
| Dimensions | 13" X 19" x 36" |
| Frequency | 50 Hz |
| I Deal in | New only |
| Is it Portable | Portable |
| Motor Speed | 2880 RPM |
| Operation Mode | Automatic |
| Power Consumption | 1.5 Kwh |
| Product Type | Box Type |
| Usage/Application | Domestic |
| Warranty | 7 to 12 months |


Price:
Price 21490.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
General Use : Flour Mill Making
Product Type : Food Processing
Capacity : 8 Kg to 15 Kg Kg/hr
Feature : Lower Energy Consumption, Low Noice, High Efficiency, Compact Structure
Price 130000.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
General Use : Animal feed making
Product Type : Animal feed machine
Capacity : 4060 Kg/hr
Feature : Lower Energy Consumption, Compact Structure, Low Noice, High Efficiency
Price 78000.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
General Use : Animal feed making
Product Type : Animal feed mill
Capacity : 2540 Kg/hr
Feature : Lower Energy Consumption, Compact Structure, Low Noice, High Efficiency
Price 28290.0 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
General Use : Domestic
Product Type : Domestic Flour Mill
Capacity : 1015 kg/hr Kg/hr
Feature : Lower Energy Consumption, Low Noice, High Efficiency, Compact Structure